Մարտի 9-ից 18-ը «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր` Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում կայացավ «ԱԹՍ-երի գործածությունը շրջակա միջավայրի մոնիթորինգում» երկօրյա վերապատրաստումների շարքը: Վերապատրաստումները կազմակերպվել են «Բարձրացնել Հայաստանի դիմակայունությունը կլիմայի փոփոխության նկատմամբ` Հայաստանի հիդրոօդերևութաբանական ծառայության արդիականացման միջոցով» ՄԱԶԾ-ՌԴՄՀ ծրագրի և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» (ՇՄՆ ՀՄԿ) հետ համագործակցությամբ։
Վերապատրաստումների ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան ԱԹՍ-երի զարգացման պատմությանն ու առկա միտումներին, ներկայումս քարտեզագրական աշխատանքներում ԱԹՍ-երի գործածությանը, դրանց միջոցով ստացված տվյալների մշակմանն ու կիրառությանը, ինչպես նաև հիդրոլոգիական վերլուծություններում, մասնավորապես՝ գետերում, լճերում, ջրամբարներում ջրի մակարդակի փոփոխությունների, ջրհեղեղների մոնիթորինգի և վաղ ազդարարման, ձնածածկույթի, հողի խոնավության մոնիթորինգի, ջրային հաշվեկշռի կազմման և այլ նպատակներով ԱԹՍ-երի միջոցով ստացվող տվյալների կիրառության ձևերին: Մասնակցիներին ներկայացվեցին նաև դաշտային պայմաններում ԱԹՍ-երի թռիչքների պլանավորման գործընթացն ու պարտադիր չափորոշիչները, ԱԹՍ-երի կառավարման ու թռիչքների պլանավորման լայնորեն կիրառվող ծրագրային ապահովումները, ինչպես նաև «Mavic 2 Pro» սարքի տեխնիկական բնութագիրն ու հնարավորությունները: Տեսական գտելիքներից բացի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան իրականացնել ԱԹՍ-երի անհատական թռիչքներ դաշտային պայմաններում և «DJI FLIGHT SIMULATOR» ծրագրային ապահովման միջոցով, ինչպես նաև համապատասխան համակարգչային ծրագրերի միջոցով կատարել վերլուծական և քարտեզագրական աշխատանքներ դաշտային պայմաններում իրականացված թռիչքների ընթացքում ստացված տվյալների մշակման միջոցով: Վերապատրաստումների ավարտին մասնակիցներին շնորհվեցին հավաստագրեր:
ԱԹՍ-երի կիրառությունը և ստացված մասնագիտական հմտությունները թույլ կտան լրացնել հիդրոլոգիական և օդերևութաբանական, ինչպես նաև դժվարամատչելի անտառածածակ վայրերում մշտադիտարկման աշխատանքների իրականացման, սելավային հոսքերի ռիսկերի կառավարման, անհրաժեշտ տարածքների քարտեզագրման կամ բուսականության վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրման աշխատանքներում առկա բացերը:
Վերապատրաստումներին մասնակցեց ՇՄՆ ՀՄԿ-ի Կիրառական կլիմատոլոգիայի, Կլիմայի ուսումնասիրության և մոնիթորինգի, Հիդրոօդերևութաբանության ուսումնասիրությունների և մոնիթորինգի, Հիդրոգրաֆիայի, Հիդրոմորֆոլոգիայի և մոնիթորինգի, Ագրոօդերութաբանության, Անտառային մոնիթորինգի բաժինների, ինչպես նաև «Զվարթնոց ավիաօդերևութաբանական կենտրոնի», Անտառային կոմիտեի, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և Ագրարային համալսարանի 59 մասնագետ:

"UAV uses in environmental monitoring" series of trainings completed in the frame of UNDP-GCF NAP project
22 March 2021
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
"UAV uses in environmental monitoring", a series of two-day trainings, took place from March 9-18 in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project. The events were organized in collaboration with UNDP-RTF “Increase Resilience of Armenia to Climate Change through Modernization of Armenia’s Hydro-meteorological Service” project and Ministry of Environment “Hydrometeorology and Monitoring Center” (MoE HMC).
During the training courses, participants received information on the history and existing trends of UAV development; current uses of UAVs in mapping as well as ways of processing and application of collected data. They received knowledge on uses of data collected through drones in hydrological analysis, in particular for monitoring of water level changes in rivers, lakes, reservoirs; monitoring and early warning of floods; snow cover and soil moisture monitoring; water balance equation; and other purposes. UAV flight planning process, rules and mandatory procedures, as well as common software for drone operations management, as well as “Mavic 2 Pro” drone specifications and features were also presented during the training. In addition to theoretical flight stimulator" software. They also completed practical works processing and analyzing the data collected during field flights and preparing maps using relevant software programs. At the end of the training courses, participants received certificates.
Utilization of drones and acquired professional skills, will allow to fill in existing gaps in data collection in hydrological and meteorological monitoring, as well as in hard-to-reach forest areas, in flood risk management, when mapping required areas or evaluating vegetation conditions.
59 specialists from Applied climatology, Climate research and monitoring, Hydro-meteorological studies and monitoring, Hydrography, Hydro-morphology and monitoring, Agro-Meteorology and Forest Surveillance Service departments of  MoE HMC, as well as “Zvartnots Avia-meteorological Center” CJSC, Forest Committee, “ArmForest” SNCO and Armenian National Agrarian University participated in the event.